האם פעילות ספורטיבית יכולה להקל על כאבי המחזור שלך?

פעילות ספורטיבית וכאבי מחזור

כאבי מחזור הם חלק בלתי נפרד מחייהן של מיליוני נשים בכל רחבי העולם, כמו גם כאן בישראל. אצל חלק מהנשים עוצמת הכאב יכולה להגיע עד לכדי מצב של שיתוק ואילו אצל אחרות מדובר בכאבים שמתרחשים לרוב בסמוך למועד המחזור ונפסקים כאשר הוא מגיע. בין אם את סובלת מכאבים קלים ובוודאי אם סובלת עד לכדי מצב של חוסר יכולת לתפקד, חשוב מאוד לדעת כי פעילות ספורטיבית מהווה דרך אפקטיבית  ובעלת אחוזי הצלחה גבוהים מאוד בכל הקשור להקלה על תסמיני כאבי המחזור. למרות שכנראה הדבר האחרון שתרצי לעשות בזמן כאבים הוא לצאת להתאמן או לפרוס מזרן בבית, מדובר באלמנט שיכול לא רק לשחרר אותך מהכאבים אלא גם ליצור איכות חיים משופרת. רגע לפני שנבין מהו הקשר בין פעילות ספורטיבית לבין כאבי המזון, בואו נבין קודם כל מדוע הכאבים הללו נגרמים.

כאבי מחזור – תופעה מוכרת, אך לא גזרת גורל

מעל ל- 90% מהנשים סובלות מכאבים הנגרמים מהמחזור החודשי שבאים לידי ביטוי בכאבי בטן, סחרחורת, תחושת כיווצים באזור הבטן התחתונה שמקשים מאוד על התפקוד ולעיתים מובילים גם לחוסר תפקוד מוחלט בזמן תקופת הווסת. מאחר ותקופה זו מתחילה בגיל ההתבגרות ומסתיימת רק בגילאים בוגרים, ההתמודדות עם הכאבים היא התמודדות לא פשוטה ומכאיבה אך גם כזו שאיננה גזרת גורל, וזאת בשל היכולת להיעזר באמצעים טבעיים לטובת התמודדות עם הכאבים. מחקרים רבים שנערכו בתחום מצאו כי לאורח החיים יש השפעה משמעותית על עוצמת הכאב. כפי שניתן לקרוא באתר ויטה פלוס, לפעילות גופנית יש השפעה חיובית מאוד על היכולת להתמודד עם הכאבים ואף להפחית את עוצמם, וזאת בשל העובדה כי בזמן פעילות גופנית הגוף מפריש הורמונים בשם אנדרופינים אשר נמצאו בשורה של מחקרים כבעלי יכולת לשכך כאבים. זאת ועוד, לזרימת הדם בגוף יש משמעות גדולה מבחינת עוצמת הכאבים כאשר בזמן פעילות גופנית זרימת הדם לכלל אזורי הגוף משתפרת ועל כן מדובר באלמנט שיכול מאוד לסייע להתמודדות עם הכאבים.

פעילות גופנית בזמן מחזור – דרך טבעית לטובת התמודדות עם כאבי מחזור

כאבים מחזור הם כאבים שעלולים להתחיל עוד לפני המחזור ולהתגבר ככל שהמחזור מגיע. על כן, יצירת שינוי באורח החיים הכולל הגברת הפעילות הגופנית יכולה לעזור מאוד לטובת הפחתת עוצמת הכאב ולעיתים אף העלמות של הכאב, כל זאת כתוצאה מהפעלה של הגוף כמו גם הפרשה של הורמונים שתורמים לתחושה טובה יותר. גם ספורטאיות על סובלות מכאבי מחזור כאשר רבות מהן מדווחות כי בזמן פעילות גופנית המתבצעת תוך כדי המחזור, הן חשות הקלה משמעותית בעוצמת הכאבים. על כן, מדובר בדרך טבעית לחלוטין שיכולה מאוד לעזור לטובת ההתמודדות עם כאבים כאלה. זה הזמן להסביר כי כאשר אנו מדברים על פעילות גופנית הכוונה היא לכל פעילות גופנית – החל מריצה ועד יוגה. בתרגול יוגה למשל ניתן דגש משמעותי על תרגילי נשימות שמקלות גם הן על הכאבים וכן על תנוחות שמזרימות יותר דם לאזור הרחם, כחלק מהתמודדות עם הכאבים.

פעולות טבעיות נוספות לטובת התמודדות עם כאבי מחזור

כל אישה יכולה לבחור את הפעילות הספורטיבית אליה היא מתחברת, ובהתאם לכך ליצור תמהיל שבמסגרתו ניתן יהיה להפעיל את כל מערכות הגוף, ובהתאם לכך ליצור אורח חיים מאוזן ובריא אבל גם יכולת להתמודד בצורה טובה יותר עם הכאבים. נוסף לכך, רצוי להיעזר גם בתוספי תזונה טבעיים עם ריכוז גבוה של מינרלים וויטמינים שיכולים גם הם לספק הקלה משמעותית. זאת ועוד, עיסוי בטן לצד שימוש בכרית חימום הם אלמנטים טבעיים נוספים שבהם ניתן להיעזר בשביל להפחית את הכאבים, בייחוד בימים הראשונים של המחזור.

לסיכום

אם אתן סובלות מכאבי מחזור חשוב לזכור כי אין מדובר בגזרת גורל המתרחשת אחת לחודש אלא בפעילות טבעית של גוף האישה. בשביל להתמודד אפשר ואף רצוי להתחיל להתאמן כבר עכשיו, מתוך מטרה להקל על עוצמת הכאב ואף להעלים אותו.

נגישות