מההיגיינה ועד לברכה: כל מה שצריך לעשות לפני שמתחילים לאכול

יושבים לאכול? אין שום ספק שפעולת האכילה היא פעולה חשובה וקריטית בחיי היומיום של כל אחד מאיתנו ונראה שהרבה מאד אנשים לוקחים אותה כמובנת מאליה. נכון, אנחנו לא מחויבים לעשות שום דבר לקראת האכילה, אבל האמת היא ששווה להתייחס לפעולה הזו ולעובדה שבכלל יש לנו מזון שמאפשר לנו לחיות בצורה טובה באופן ראוי ובעניין הזה עולם הרוח היהודי מביא בפנינו סדר פעולות ברור שמסביר לנו מה צריך לעשות. אם כך, אם גם לכם חשוב להגיע לשלב הארוחה בצורה מסודרת מתוך הודיה ומתוך כבוד אמיתי למזון שלפנינו, אנו רוצים להסביר את סדר הפעולות ומה קורה בכל שלב לפני האוכל ועד שמתחילים לאכול הלכה למעשה ונתחיל דווקא מהסוף.

אחרי הכול – ברכת המזון

אז דיברנו כאן על המשמעות של הודיה לקדוש ברוך הוא המזין אותנו ודואג לכל צרכינו והאמת היא שאין דרך טובה יותר מלבטא את הדבר הזה מאשר עם ברכת המזון שאומרים בסוף הארוחה. ישנן הגדרות ברורות מתי יש לומר את ברכת המזון (למשל אחרי שאוכלים לחם או מזון העשוי מקמח שהוא לכל הפחות בשיעור של זית) וכל הברכה הזו היא בעצם הודיה אחת גדולה לבורא. אם אתם לא יודעים איפה למצוא אותה, באתר כיפה תוכלו לקרוא את ברכת המזון נוסח ספרד ולמצוא גם נוסחים אחרים שרלוונטיים לכם. מכאן, בואו נחזור להתחלה.

ראשית כל – מסדרים את השולחן כמו שצריך

הדבר הראשון שצריך לעשות זה להכין את עצמינו לארוחה וההמלצה היא לא להסתכל על האוכל כעל משהו אגבי שעושים על הדרך. הרעיון הוא שגם אם מדובר על ארוחה רגילה ושגרתית במהלך היום ואפילו אם אנחנו אוכלים לבד, רצוי לסדר את השולחן בצורה יפה ומכובדת. דואגים שאין שום דבר על השולחן מעבר לדברים הקשורים לאוכל, מניחים מפה קטנה ונעימה, מסדרים את הסכו״ם ושאר הכלים בצורה יפה ומניחים את המזון שנגיש בצורה מסודרת ובכלים נעימים.

 

 

נטילת ידיים

רבים מסכימים כי המנהג של נטילת ידיים לפני האוכל הוא אחד המנהגים החשובים ביותר ביהדות. הרעיון שמאחורי המנהג הוא לוודא שהידיים נקיות וטהורות בטרם האכילה שכן במהלך היום כולנו עוסקים בדברים שונים ומשתמשים בידיים ולכן הן לא תמיד נקיות ובטח שלא טהורות. המצווה החשובה הזו קשורה לא רק לענייני טהרה וטומאה, אלא בעקיפין מונעת הרבה מחלות עקב וירוסים וחיידקים שנמצאים על הידיים של כולנו. כאשר נוטלים ידיים בעצם שוטפים אותן לפני הארוחה אפשר לצמצם בהרבה חיידקים ומחלות מסוגים שונים וזה בהחלט דבר חשוב.

ברכות לפני האוכל

רגע לפני שמתחילים לאכול בתאבון ולאחר שעשינו נטילת ידיים, יש לברך את הברכה המתאימה לכל סוג מזון שנאכל.

  • על הלחם מברכים ״המוציא לחם מן הארץ״.
  • על יין ומיץ ענבים מברכים ״בורא פרי הגפן״.
  • על פירות הצומחים על עצים וכן פירות משיחים רב שנתיים מברכים ״בורא פרי העץ״.
  • על פירות האדמה וירקות מברכים ״בורא פרי האדמה״.
  • על מזון שאיננו מהצומח ושאנו לא יודעים את מקורו בדיוק מברכים ״שהכול נהיה בדברו״.

אוכלים בנחת ובתשומת לב

אכילה מהירה היא לא בריאה ממגוון סיבות שונות. אם ניערך לארוחה בסבלנות ונעשה מזה סוג של טקס זה גם יקל עלינו לאכול יותר לאט ובנחת ואנו בהחלט ממליצים להקפיד על זה תמיד.

לסיכום

מכאן כל אחד יכול לסגל לעצמו את המנהגים שמתאימים לו ואנו בהחלט ממליצים בחום על ברכת המזון המיוחדת לאחר ארוחות גדולות שתוכלו למצוא באתר כיפה במגוון נוסחים.

נגישות